Financování stavby

Napsal dne 11. 02. 2011

Pro většinu budoucích majitelů rodinného domu je stěžejním faktorem finanční dostupnost vybrané stavby. Základními finančními produkty sloužícími k financování stavby jsou stavební spoření a hypotéka, častá je i jejich kombinace.

 

Stavební spoření

Stavební spoření je možné zřídit u několika finančních ústavů. Podmínky jsou velmi podobné, největší výhodou tohoto produktu je státní podpora. U většiny spořitelen v ČR je tento produkt nastaven tak, aby spoření trvalo nejméně 5-6 let, a aby bylo naspořeno alespoň 40-50% z cílové částky. Cílová částka představuje součet všech vkladů po dobu trvání spoření, úvěru ze stavebního spoření, úroků a státní podpory.

Úvěr ze stavebního spoření je zpravidla možný získat, pokud spoříte alespoň 2 roky, naspořili jste 40-50% cílové částky a prokážete schopnost úvěr splácet. Pokud nesplňujete podmínky pro poskytnutí úvěru ze stavebního spoření, můžete požádat o překlenovací úvěr, který může být poskytnut až do výše cílové částky. Tento druh úvěru však běží souběžně s původní smlouvou o stavebním spoření a je tedy nutné nadále spořit.

 

Hypotéka

V současné době jde o nejoblíbenější způsob financování staveb. Na rozdíl od stavebního spoření, kdy je třeba nejdříve spořit a poté je možno finance využít, nabízí hypotéka možnost okamžitého použití finančních prostředků a následného splácení. Pro získání hypotéky jsou rozhodujícími kritérii schopnost splácet a schopnost úvěr zajistit ručením nemovitostí.

Při rozhodování o poskytnutí hypotéky bude finanční ústav, u které tuto žádost podáte, posuzovat vaši schopnost hypotéku splácet. Důležitá bude výše měsíčních splátek, výše vašich běžných výdajů na domácnost, výše vašich dalších závazků a samozřejmě výše příjmu. Metodika výpočtu běžných výdajů na domácnost se u každého finančního ústavu liší, proto pokud neuspějete s žádostí u jednoho, můžete se obrátit na další.

 

Konkrétní podmínky pro získání a vedení hypotéky včetně jejich ceny se dynamicky mění podle vývoje trhu a liší se i mezi jednotlivými bankami. Proto je nutné vždy zjistit informace od více finančních ústavů a porovnat jednotlivé nabízené produkty. Dobrým pomocníkem mohou být i nezávislé servery věnující se financím.

V současné době je prakticky nemožné získat hypotéku ve výši 100% odhadní ceny nemovitosti, proto je oblíbenou variantou kombinace stavebního spoření a hypotéky, kdy stavební spoření pokryje rozdíl mezi výší hypotéky a výší potřebných finančních prostředků.

 

technologie stavby rodinných domů technologie stavby rodinných domů, ekonomika stavby, finanční analýzy...
Jak vše řešit efektivně, ekonomicky
v nově připravovaném webu se dozvíte podstatné informace o různých možnostech, jak správně udělat finanční rozvahu, jaké technologie stavby jsou pro váš záměr ty nejlepší a mnoho dalších podstatných informací o stavbě rodinného domu...
Více informací najdete na těchto webech:
stavba domu ekonomické pasivní stavby ekonomické nízkoenergetické stavby
Máte hotovo a chcete se přestěhovat
“Nebojte se svěřit své věci do péče,profesionálů -ohleduplný přístup k vašemu majetku je u nich samozřejmostí. Jejich technici jsou připraveni vyřešit jakýkoliv problém a naplánovat každý detail chystaného stěhování. A přesnou cenovou kalkulaci se dozvíte ještě před započetím práce.”

 

Podělte se s ostatními